Theremin

Theremin

Gražus kačiukas? 😉 Bet šis įrašas ne apie jį, o apie daiktą, ant kurio jis stovi 🙂 Tai rusų išradėjo Lev Theremin kūrinys. Įrenginys pavadintas pagal jo pačio pavardę, Theremin.

Kaip rašo Wikipedia, jis buvo išrastas 1919 metais! Ir jis unikalus tuo, jog yra pirmasis pasaulyje pilnai elektroninis muzikos instrumentas!

O dabar apie patį irenginuką. Valdymo sekcija susideda iš dviejų metalinių sensorinių antenų , kurios sugeba nustatyti atlikėjo rankų padėti erdvėje. Šie sensoriai valdo metalinius detektorius, vienas valdo dažnį, kitas garso lygį. Elektriniai signalai yra paverčiami garsu ir siunčiami į garsiakalbius.

 

Theremin Theory

Grojimo procesas nėra įpatingas, atlikėjas judina rankas aplink dvi metalines antenas, kurios valdo garso aukštumą (dažnį) ir garso lygį. Theremin garsai yra tapatinami su ateivių ir vibracijos garsais, dėl jų naudojimo filmų Spellbound, The Lost Weekend, Ed Wood, Mars Attacks! ir kitų garso takeliuose. Taipat Theremin naudojami šiuolaikinių pop ir rock atlikėjų, tokių kaip John Otway, Jean Michel Jarre užsienyje, ir Andriaus Mamontovo lietuvoje.

Andrius Mamontovas naudoja Theremin koncerto metu:

Serj Tankian – Improvisational Noize (nerealus):

Kiek teko domėtis, grojimas nėra įpatingas, bet išmokti gerai groti gan sunku 🙂 Taip pat šis instrumentas nėra iš pigiausių, kainos sviruoja nuo 200 iki 400 dolerių, vien tik už patį paprasčiausią irenginuką (už profesionalų galima pakloti net 3000$), o papildoma įranga atsieis dar bent 300$. Bet kad galėtum juo groti nebutinai reikia jį pirkti 😉

Yra sukurta gan nemažai kompiuterinių programų, kurios gali veikti panašiai kaip realus Theremin. Valdyti galima ir pele, ir netgi web kameros pagalba (Nors man tas nepavyko). Štai čia rasite patį paprasčiausią emuliatorių. Paleidę programą tiesiog spauskite Start ir laikydami nuspaustą kairį pelės mygtuką, judinkite kursorių 🙂

Internete informacijos anglų kalba su kaupu, lietuviškų puslapių neradau.
Theremin world
Kompiuteriniai emuliatoriai
Emuliatorius naudojantis Webcam
google.com/search?q=theremin